Overview
Specification
ACX445BLN-7

ACX445BLN-7 Basic Information
| Panel Model | ACX445BLN-7 |
|---|---|
| Panel Brand | SONY |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.8 inch, 720×1280 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| ACX445BLN-7 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | RGB/W Pixels |
ACX445BLN-7 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 |
|---|---|
| Pixel Density | 307 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0275×0.0825 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0825×0.0825 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear, Hard coating |
| Active Area | 59.4×105.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 59.9×106.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.2×114.19 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.65±0.13 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
ACX445BLN-7 Optical Features
| Display Mode | Vistarich, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
ACX445BLN-7 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
ACX445BLN-7 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 28/32V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ACX445BLN-7 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.0V (Typ.)(VDDIO/VDD) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | Connector |
