Overview
Specification
CLAA260WU01

CLAA260WU01 Basic Information
| Panel Model | CLAA260WU01 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,25.5 inch, 1920×1200 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA260WU01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAA260WU01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1200 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 88 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0955×0.2865 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2865×0.2865 mm (H×V) |
| Weight | 3.70Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 550.08×343.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 554.1×347.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 582×375.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 41.5 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA260WU01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 92% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 2/3 (Typ.)(Tr/Td); 3 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 85/85/85/75 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA260WU01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 72.5W (Typ.) |
CLAA260WU01 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 1620/1890/2079V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/6.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 62/65/68KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 2380/3500V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 65±7W |
CLAA260WU01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1500/2600mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 7.5/13W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - MDF76GW-30S-1H(58), Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
