Overview
Specification
DLC0320DUG
DLC0320DUG Basic Information
| Panel Model | DLC0320DUG |
|---|---|
| Panel Brand | DLC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| DLC0320DUG Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
DLC0320DUG Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0675×0.2025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2025×0.2025 mm (H×V) |
| Weight | 29.3g (Typ.) |
| Active Area | 48.6×64.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 50.6×66.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 57.54×79.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.65 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
DLC0320DUG Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 110 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2.5:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 42% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 40 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/25/65/30 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.2825; Wy:0.2978 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 5.0% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
DLC0320DUG Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in ST7789S-G4 |
DLC0320DUG Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 15.5±1.0V |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
DLC0320DUG Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VCI/VDD3) |
| Interface Type | FPC |
