Overview
Specification
ET018003DMU

ET018003DMU Basic Information
| Panel Model | ET018003DMU |
|---|---|
| Panel Brand | EDT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.8 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ET018003DMU Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
ET018003DMU Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.162 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.162×0.162 mm (H×V) |
| Active Area | 28.512×35.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 34×47.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.5/3.5 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
ET018003DMU Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 280 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/65/75/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.315 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
ET018003DMU Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
ET018003DMU Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.3/4.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 40mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ET018003DMU Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC/VCI) |
| Interface Type | FPC |
