Overview
Specification
HT14X1B-111
HT14X1B-111 Basic Information
| Panel Model | HT14X1B-111 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE HYDIS |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| HT14X1B-111 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
HT14X1B-111 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.093×0.279 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.279×0.279 mm (H×V) |
| Active Area | 285.696×214.272 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
HT14X1B-111 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.303; Wy:0.325 |
| White Variation | 1.18/1.54 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
HT14X1B-111 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
HT14X1B-111 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 15K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 625V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/6.0/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/60/70KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1200/1400V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
HT14X1B-111 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30S-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
