Overview
Specification
LD089WX2-SL02

LD089WX2-SL02 Basic Information
| Panel Model | LD089WX2-SL02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.9 inch, 1280×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD089WX2-SL02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD089WX2 (SL)(02) |
LD089WX2-SL02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 167 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0505×0.1515 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1515×0.1515 mm (H×V) |
| Active Area | 193.92×116.352 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LD089WX2-SL02 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LD089WX2-SL02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
