Overview
Specification
LH320WV1-VD01

LH320WV1-VD01 Basic Information
| Panel Model | LH320WV1-VD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.2 inch, 480×800 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH320WV1-VD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH320WV1 (VD)(01) |
LH320WV1-VD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 291 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.029×0.087 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.087×0.087 mm (H×V) |
| Active Area | 41.76×69.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 47.56×80.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0 (w/o TP) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
LH320WV1-VD01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
