Overview
Specification
LM200WD1-TLA7

LM200WD1-TLA7 Basic Information
| Panel Model | LM200WD1-TLA7 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.0 inch, 1600×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM200WD1-TLA7 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM200WD1 (TL)(A7) |
| Remarks | Drive IC Multi, P6,GM/GZ, T-CON:EDT, S DIC:Lusem(Magna) G DIC:GIP ,POL:LGC, AG, Lam76 |
LM200WD1-TLA7 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×900 (HD+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.09225×0.27675 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.27675×0.27675 mm (H×V) |
| Weight | 1.78Kgs (Typ.) |
| Active Area | 442.8×249.075 mm (H×V) |
| Outline Depth | 17.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM200WD1-TLA7 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LM200WD1-TLA7 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LM200WD1-TLA7 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LM200WD1-TLA7 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Interface Type | Connector |
