Overview
Specification
LP133WX1-TLB1

LP133WX1-TLB1 Basic Information
| Panel Model | LP133WX1-TLB1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP133WX1-TLB1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP133WX1 (TL)(B1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP133WX1-TLB1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Weight | 340g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H), Antireflection |
| Active Area | 286.08×178.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 289.5×182.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 299×195 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right, up bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP133WX1-TLB1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LP133WX1-TLB1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 4.8W (Typ.) |
LP133WX1-TLB1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 620V (Typ.) |
| Lamp Current | 6.5mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LP133WX1-TLB1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 245mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 0.8W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SR-HF11, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
