Overview
Specification
20QVF0H

20QVF0H Basic Information
| Panel Model | 20QVF0H |
|---|---|
| Panel Brand | SII |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| 20QVF0H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Right side 2 in 1 FPC; RGB(16/18bit)+SPI |
20QVF0H Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 199 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0425×0.1275 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1275×0.1275 mm (H×V) |
| Weight | 6.0g (Typ.) |
| Surface | Clear, Hard coating |
| Active Area | 30.6×40.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 35.8×54.12 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.75 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
20QVF0H Optical Features
| Display Mode | FFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
20QVF0H Electronics Feature
| Total Power Consumption | 128mW (Typ.) |
|---|---|
| Driver IC | Built-in R61505W |
20QVF0H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamps Power Consumption | 92mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
20QVF0H Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB |
| Panel Power Consumption | 36mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
