Overview
Specification
24QVW2H

24QVW2H Basic Information
| Panel Model | 24QVW2H |
|---|---|
| Panel Brand | SII |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| 24QVW2H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Right side 2 in 1 FPC; with RAM; RGB(16/18bit)+SPI |
24QVW2H Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 12.0g (Typ.) |
| Surface | Clear, Hard coating |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.06×60.26 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.71 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
24QVW2H Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
24QVW2H Electronics Feature
| Total Power Consumption | 200mW (Typ.) |
|---|---|
| Driver IC | Built-in R61526 |
24QVW2H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamps Power Consumption | 180mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
24QVW2H Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB |
| Panel Power Consumption | 20mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
