Overview
Specification
26QVF1H

26QVF1H Basic Information
| Panel Model | 26QVF1H |
|---|---|
| Panel Brand | SII |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.6 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| 26QVF1H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
26QVF1H Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.162 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.162×0.162 mm (H×V) |
| Weight | 13g (Typ.) |
| Surface | Clear, Hard coating |
| Active Area | 38.88×51.84 mm (H×V) |
| Bezel Area | 40.88×53.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 44.28×62.11 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
26QVF1H Optical Features
| Display Mode | FFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
26QVF1H Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 142mW (Typ.) |
| Driver IC | Built-in R61525 |
26QVF1H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamps Power Consumption | 100mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
26QVF1H Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.9V (Typ.)(VDD/VCI) |
| Panel Power Consumption | 42mW (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AXT626124, Pitch:0.4 mm, Pin:26 pins |
