Overview
Specification
28QVF1H

28QVF1H Basic Information
| Panel Model | 28QVF1H |
|---|---|
| Panel Brand | SII |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| 28QVF1H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Right side 2 in 1 FPC; CPU (8/9/16/18bit) |
28QVF1H Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear, Hard coating |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 49×69 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.06 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
28QVF1H Optical Features
| Display Mode | FFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
28QVF1H Electronics Feature
| Total Power Consumption | 297mW (Typ.) |
|---|---|
| Driver IC | Built-in R61505V(W) |
28QVF1H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamps Power Consumption | 260mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
28QVF1H Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Panel Power Consumption | 37mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
