Overview
Specification
32WQF0H

32WQF0H Basic Information
| Panel Model | 32WQF0H |
|---|---|
| Panel Brand | SII |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| 32WQF0H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Right side 2 in 1 FPC; RGB(16/18bit)+SPI |
32WQF0H Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 145 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.058×0.174 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.174×0.174 mm (H×V) |
| Weight | 12.7g (Typ.) |
| Surface | Clear, Hard coating |
| Active Area | 41.76×69.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 47.66×82.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.9 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
32WQF0H Optical Features
| Display Mode | FFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
32WQF0H Electronics Feature
| Total Power Consumption | 465mW (Typ.) |
|---|---|
| Driver IC | Built-in R61509V |
32WQF0H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamps Power Consumption | 385mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
32WQF0H Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB |
| Panel Power Consumption | 80mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
