Overview
Specification
990000451

990000451 Basic Information
| Panel Model | 990000451 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| 990000451 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | TJ030NC02AA |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 60 °C |
990000451 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0625×0.1875 mm (H×V) |
| Weight | 19.5g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating |
| Active Area | 60.06×45 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.2×51.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.58 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
990000451 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/40/20/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
990000451 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
990000451 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 6.6/7.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 23/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 151.8/165.6mW (Typ./Max.) |
| Lamp Driver Board | No |
990000451 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
