Overview
Specification
990000475P

990000475P Basic Information
| Panel Model | 990000475P |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.3 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| 990000475P Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
990000475P Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 93.6×56.16 mm (H×V) |
| Bezel Area | 96.4×58.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 100.6×68.45 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.1±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
990000475P Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 30/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
990000475P Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
990000475P Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 26.4/29.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 18/20/23mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 528/680.8mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
990000475P Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0/-5V (Typ.)(VCC/VDDP/VDDN) |
| Input Current for Panel | 15/7/9mA (Typ.)(IIVCC/IAVDP/IAVDN) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
