Overview
Specification
990000881

990000881 Basic Information
| Panel Model | 990000881 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 960×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| 990000881 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | TJ030NC03EA |
990000881 Mechanical Features
| Dot Resolution | 960×480 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 195 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0625×0.09375 mm (H×V) |
| Active Area | 60×45 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 71.34×51.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.4 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
990000881 Optical Features
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Viewing Angle | 60/60/60/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
990000881 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
990000881 Signal Interface
| Interface Type | FPC |
|---|
