Overview
Specification
990001493

990001493 Basic Information
| Panel Model | 990001493 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 960×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| 990001493 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | EJ030NA-09B |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
990001493 Mechanical Features
| Dot Resolution | 960×480 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 195 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0680×0.07675 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antireflection |
| Active Area | 65.28×36.84 mm (H×V) |
| Bezel Area | 67.93×39.34 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 74.98×42.94 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.1±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
990001493 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 470 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.301; Wy:0.325 |
| Sunlight Readable | N |
990001493 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 12.4/13.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 25/27mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 310/356.4mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
990001493 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.3V (Typ.)(VDD/VDDIO) |
| Interface Type | FPC |
