Overview
Specification
A027DTN01.A

A027DTN01.A Basic Information
| Panel Model | A027DTN01.A |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| A027DTN01.A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
A027DTN01.A Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05625×0.16875 mm (H×V) |
| Weight | 13.7g |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 54×40.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 56.4×42.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.5×46.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.2±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A027DTN01.A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 10/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.325 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
A027DTN01.A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
A027DTN01.A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 6.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 25.0/27.5mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
A027DTN01.A Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.3V (Typ.)(VDDIO/VDD) |
| Input Current for Panel | 0.6/10.0mA (Typ.)(IDIO/IDD) |
| Interface Type | FPC |
