Overview
Specification
A043FW03 V2

A043FW03 V2 Basic Information
| Panel Model | A043FW03 V2 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| A043FW03 V2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A043FW03 V.2 |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
A043FW03 V2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 45g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Bezel Area | 100.8×58.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.9±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A043FW03 V2 Optical Features
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 17/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.318; Wy:0.335 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
A043FW03 V2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
A043FW03 V2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 32/35V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 22mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 704/770mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
A043FW03 V2 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VDDIO) |
| Input Current for Panel | 11/0.1mA (Typ.)(IDD/IDDIO) |
| Panel Power Consumption | 0.33/0.04W (Typ.)(PDD/PDDIO) |
| Voltage for Display Signals | GND≤VIL≤0.3VDDIO; 0.7VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
