Overview
Specification
A070STN01.2

A070STN01.2 Basic Information
| Panel Model | A070STN01.2 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| A070STN01.2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 125 °C |
A070STN01.2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 42g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 161.78×101.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.23 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A070STN01.2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 3/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/70/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
A070STN01.2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | TBD |
A070STN01.2 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Lamp Driver Board | No |
A070STN01.2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/11.0/18/112V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 37.8/20.8/0.19/0.2mA (Typ.)(ICC/AIDD/IGH/IGL) |
| Interface Type | FPC |
