Overview
Specification
AA050MC01

AA050MC01 Basic Information
| Panel Model | AA050MC01 |
|---|---|
| Panel Brand | Mitsubishi |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AA050MC01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | T-55423GD050J-LW-A-ABN |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | without NCM |
AA050MC01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.045×0.135 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.135×0.135 mm (H×V) |
| Weight | 70g (Typ.) |
| Surface | Clear, Hard coating (2H) |
| Active Area | 108×64.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 110.0×66.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 118.5×77.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.5/5.4 (Typ.Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AA050MC01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.311; Wy:0.332 |
| White Variation | 1.20 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
AA050MC01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
AA050MC01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2 strings |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 21.0/23.1V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 15/20mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
AA050MC01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC/AVDD) |
| Input Current for Panel | 7.4/38.0mA (Typ.)(ICC/AIDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
