Overview
Specification
AA057QB01

AA057QB01 Basic Information
| Panel Model | AA057QB01 |
|---|---|
| Panel Brand | Mitsubishi |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AA057QB01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
AA057QB01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.120×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 220g (Typ.) |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 117.2×88.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 144×104.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.0±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes (4-Φ2.6) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AA057QB01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 10/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.311; Wy:0.318 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
AA057QB01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
AA057QB01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 685V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.0±1mA |
| Lamp Operating Frequency | 30/100KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1550/1860V (Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
AA057QB01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 140/195mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤5.5V |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 08-6210-033-340-800+, Pitch:0.5 mm, Pin:33 pins |
