Overview
Specification
AA090AA01

AA090AA01 Basic Information
| Panel Model | AA090AA01 |
|---|---|
| Panel Brand | Mitsubishi |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.0 inch, 960×540 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AA090AA01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | T-55618D090J-LW-A-AAN |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | without NCM, Feed Forward Driving Function |
AA090AA01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 960(RGB)×540 (qHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 122 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.069×0.207 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.207×0.207 mm (H×V) |
| Weight | 330g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 198.72×111.78 mm (H×V) |
| Bezel Area | 201.3×114.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 217×130 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.5 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AA090AA01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8/8 (Typ.)(Tr/Td); 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
AA090AA01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 5.8W (Typ.) |
AA090AA01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 100K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 375/500mA (Typ./Max.) |
AA090AA01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 390/650mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-SE20P-HFE, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
