Overview
Specification
AA090MH01

AA090MH01 Basic Information
| Panel Model | AA090MH01 |
|---|---|
| Panel Brand | Mitsubishi |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AA090MH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | NCM |
AA090MH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 103 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.082×0.246 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.246×0.246 mm (H×V) |
| Weight | 350g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 196.8×118.08 mm (H×V) |
| Bezel Area | 199.4×120.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 219×136.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.5/10 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on refth, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AA090MH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 800 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 40% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | Y |
AA090MH01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
| Total Power Consumption | 4.5W (Typ.) |
AA090MH01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 100K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 300/380mA (Typ./Max.) |
AA090MH01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 340/500mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-SE20P-HFE, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
