Overview
Specification
AA104SL12

AA104SL12 Basic Information
| Panel Model | AA104SL12 |
|---|---|
| Panel Brand | Mitsubishi |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AA104SL12 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | NCM |
AA104SL12 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 465g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.4×161.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 230×180.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.5±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AA104SL12 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 8-bit) |
| Color Gamut | 40% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 4/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | Y |
AA104SL12 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
| Total Power Consumption | 6.8W (Typ.) |
AA104SL12 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2 strings |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 100K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 24.0/29.1V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 130/140mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
AA104SL12 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 300/430mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20186-020E-11F, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
