Overview
Specification
AA121ST03

AA121ST03 Basic Information
| Panel Model | AA121ST03 |
|---|---|
| Panel Brand | Mitsubishi |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.1 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AA121ST03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | without NCM |
AA121ST03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1025×0.3075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3075×0.3075 mm (H×V) |
| Weight | 570g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 246×184.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 249.0×187.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 260.5×203 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.5±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AA121ST03 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 600 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
AA121ST03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
| Total Power Consumption | 9.9W (Typ.) |
AA121ST03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 100K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | No |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 720/870mA (Typ./Max.) |
AA121ST03 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 440/750mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-SEB20P-HFE, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
