Overview
Specification
ACX302AK

ACX302AK Basic Information
| Panel Model | ACX302AK |
|---|---|
| Panel Brand | SONY |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.5 inch, 880×228 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| ACX302AK Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
ACX302AK Mechanical Features
| Dot Resolution | 880×228 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 107 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Surface | Reflection 1.5% (Max.) |
| Active Area | 70.4×52.725 mm (H×V) |
| Bezel Area | 74.3×56.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 78.8×63.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ACX302AK Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 15/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 55/55/45/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 8.8% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | Y |
ACX302AK Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
ACX302AK Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
ACX302AK Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 12.0/13.5V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 60/75mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
