Overview
Specification
ACX709AKN

ACX709AKN Basic Information
| Panel Model | ACX709AKN |
|---|---|
| Panel Brand | SONY |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 320×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ACX709AKN Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
ACX709AKN Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×320 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 151 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.056×0.168 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.168×0.168 mm (H×V) |
| Active Area | 53.76×53.76 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.65×87.65 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.0 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
ACX709AKN Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Reflective |
|---|---|
| Brightness | 10 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 13:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/35/35 (Typ.)(CR>5) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.350; Wy:0.350 |
| Reflectance Ratio | 15/23% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
ACX709AKN Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
ACX709AKN Backlight System
| Lamp Position | Front light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
ACX709AKN Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0/3.0V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for Panel | 7.0/5.0mA (Typ.)(IDD/ICC) |
| Interface Type | Connector |
