Overview
Specification
AE060RN01

AE060RN01 Basic Information
| Panel Model | AE060RN01 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | EPD ,6.0 inch, 800×600 |
| Panel Type | EPD |
| AE060RN01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
AE060RN01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.153×0.151 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.151 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 122.4×90.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 137.9×104.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.18±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AE060RN01 Optical Features
| Display Mode | Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 6:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Grayscale () |
| Response Time | 1000 (Typ.)(Ta=+25℃) |
| Reflectance Ratio | 30/35% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
AE060RN01 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 0.4/1.1W (Typ./Max.) |
|---|
AE060RN01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
AE060RN01 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Interface Type | FPC |
