Overview
Specification
AF094F030B-1
AF094F030B-1 Basic Information
| Panel Model | AF094F030B-1 |
|---|---|
| Panel Brand | IPS Alpha |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,37 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AF094F030B-1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
AF094F030B-1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.14225×0.42675 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.42675×0.42675 mm (H×V) |
| Weight | 1.76Kgs |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 819.36×460.89 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 864.1×519.6 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AF094F030B-1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1100 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 8/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
AF094F030B-1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
AF094F030B-1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
AF094F030B-1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.82/1.25A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-R51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
