Overview
Specification
AG-320240A4STQW-Q7H(N)

AG-320240A4STQW-Q7H(N) Basic Information
| Panel Model | AG-320240A4STQW-Q7H(N) |
|---|---|
| Panel Brand | AMPIRE |
| Descrition | STN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | STN-LCD |
| AG-320240A4STQW-Q7H(N) Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -15 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
AG-320240A4STQW-Q7H(N) Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Active Area | 115.185×86.385 mm (H×V) |
| Bezel Area | 122.0×92.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 167×109 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.5/14.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AG-320240A4STQW-Q7H(N) Optical Features
| Display Mode | STN, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 45 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 6 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 120/140 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/40/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
AG-320240A4STQW-Q7H(N) Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
AG-320240A4STQW-Q7H(N) Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 3.2/3.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 90/120mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
AG-320240A4STQW-Q7H(N) Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
