Overview
Specification
AG-640480C2FTCW00

AG-640480C2FTCW00 Basic Information
| Panel Model | AG-640480C2FTCW00 |
|---|---|
| Panel Brand | AMPIRE |
| Descrition | FSTN-LCD ,7.2 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| AG-640480C2FTCW00 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | Up and down side CCFL cable |
AG-640480C2FTCW00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 110 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.23×0.23 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.23×0.23 mm (H×V) |
| Weight | 310g (Typ.) |
| Active Area | 147.18×110.38 mm (H×V) |
| Bezel Area | 153.0×115.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 205.5×141 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.0, 2-R1.5) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AG-640480C2FTCW00 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White mode, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 85 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 10 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 234/110 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/26/50 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
AG-640480C2FTCW00 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
AG-640480C2FTCW00 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 295V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.0/5.0/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 430/500V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 1.48W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
AG-640480C2FTCW00 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VDD) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53261-1590, Pitch:1.25 mm, Pin:15 pins |
