Overview
Specification
AG320240A4STCW02H

AG320240A4STCW02H Basic Information
| Panel Model | AG320240A4STCW02H |
|---|---|
| Panel Brand | AMPIRE |
| Descrition | FSTN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| AG320240A4STCW02H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
AG320240A4STCW02H Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Active Area | 115.185×86.385 mm (H×V) |
| Bezel Area | 122.0×92.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 178.8×115.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.5 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AG320240A4STCW02H Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 7 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome (1-bit) |
| Response Time | 200/200 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/40/35 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
AG320240A4STCW02H Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
AG320240A4STCW02H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 270V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
AG320240A4STCW02H Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 5.0mA (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
