Overview
Specification
ALT-024CSLN-J2
ALT-024CSLN-J2 Basic Information
| Panel Model | ALT-024CSLN-J2 |
|---|---|
| Panel Brand | No Brand |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ALT-024CSLN-J2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
ALT-024CSLN-J2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 120 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.100×0.1525 mm (H×V) |
| Active Area | 48×35.69 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.2×47.55 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.9 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ALT-024CSLN-J2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/55/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
ALT-024CSLN-J2 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
ALT-024CSLN-J2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 2.8/3.8V (Min/Max.) |
| Lamp Current | 25mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ALT-024CSLN-J2 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 9.0/13.2mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
