Overview
Specification
AM-1024600RTNQW-00H

AM-1024600RTNQW-00H Basic Information
| Panel Model | AM-1024600RTNQW-00H |
|---|---|
| Panel Brand | AMPIRE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AM-1024600RTNQW-00H Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | AM1024600RTNQW-00H |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
AM-1024600RTNQW-00H Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2088 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2088 mm (H×V) |
| Weight | 440g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 222.72×125.28 mm (H×V) |
| Bezel Area | 225.72×128.28 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 244×143 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.2/12.9 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AM-1024600RTNQW-00H Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + FRC) |
| Response Time | 11/5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AM-1024600RTNQW-00H Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
AM-1024600RTNQW-00H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 22.4V (Typ.) |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 600mA (Typ.) |
AM-1024600RTNQW-00H Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 191mA (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | STM - MSB240420HD, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
