Overview
Specification
AM-128160HTMQW-00H

AM-128160HTMQW-00H Basic Information
| Panel Model | AM-128160HTMQW-00H |
|---|---|
| Panel Brand | AMPIRE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.8 inch, 128×160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AM-128160HTMQW-00H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
AM-128160HTMQW-00H Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×160 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 114 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.074×0.222 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.222×0.222 mm (H×V) |
| Weight | 8.00g (Typ.) |
| Active Area | 28.416×35.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 34×45.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.9 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
AM-128160HTMQW-00H Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 39% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.303; Wy:0.341 |
| Sunlight Readable | N |
AM-128160HTMQW-00H Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in HX8310 |
AM-128160HTMQW-00H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 9.8/10.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 12/15/20mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 147mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
AM-128160HTMQW-00H Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 16-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 2.5/4.0mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
