Overview
Specification
AM-240320D5TOQW-T04H(R)

AM-240320D5TOQW-T04H(R) Basic Information
| Panel Model | AM-240320D5TOQW-T04H(R) |
|---|---|
| Panel Brand | AMPIRE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AM-240320D5TOQW-T04H(R) Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
AM-240320D5TOQW-T04H(R) Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0675×0.2025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2025×0.2025 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 48.6×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.64×77.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.0±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded |
AM-240320D5TOQW-T04H(R) Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 160 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 39/15/63/63 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AM-240320D5TOQW-T04H(R) Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Built-in RM68050 |
AM-240320D5TOQW-T04H(R) Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 15/25mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
AM-240320D5TOQW-T04H(R) Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
