Overview
Specification
AM-320240NTMQW-W0H-A

AM-320240NTMQW-W0H-A Basic Information
| Panel Model | AM-320240NTMQW-W0H-A |
|---|---|
| Panel Brand | AMPIRE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AM-320240NTMQW-W0H-A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
AM-320240NTMQW-W0H-A Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.120×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 118.2×89.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 131×102.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.6/12.7 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes (4-Φ2.4) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AM-320240NTMQW-W0H-A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 61% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.312; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AM-320240NTMQW-W0H-A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
AM-320240NTMQW-W0H-A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S7P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 9.6±1.2V |
| Lamp Current | 126/140mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
AM-320240NTMQW-W0H-A Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 6/8/9/16/18-bit 6800/8080 |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 150mA (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
