Overview
Specification
AM-640480G4TNQW-04H

AM-640480G4TNQW-04H Basic Information
| Panel Model | AM-640480G4TNQW-04H |
|---|---|
| Panel Brand | AMPIRE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AM-640480G4TNQW-04H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
AM-640480G4TNQW-04H Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 118.02×89.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 127×99.13 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.15/8.3 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AM-640480G4TNQW-04H Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 50 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.346; Wy:0.378 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AM-640480G4TNQW-04H Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
AM-640480G4TNQW-04H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.0/10.5V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 140mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
AM-640480G4TNQW-04H Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 82mA (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | STARCONN - 089N40-000R00-G2, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
