Overview
Specification
AM-800480LTMQW-W0H

AM-800480LTMQW-W0H Basic Information
| Panel Model | AM-800480LTMQW-W0H |
|---|---|
| Panel Brand | AMPIRE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AM-800480LTMQW-W0H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
AM-800480LTMQW-W0H Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.045×0.135 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.135×0.135 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 108×64.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 110.6×67.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 118.5×77.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.21/6.37 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AM-800480LTMQW-W0H Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 470 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.309; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AM-800480LTMQW-W0H Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
AM-800480LTMQW-W0H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 9.9/10.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 108/120mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 3.3/5.0V (Min./Max.) |
AM-800480LTMQW-W0H Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | Connector |
