Overview
Specification
AMS326PM01
AMS326PM01 Basic Information
| Panel Model | AMS326PM01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG SMD |
| Descrition | AM-OLED ,3.3 inch, 854×480 |
| Panel Type | AM-OLED |
| AMS326PM01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
AMS326PM01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 854RG(BG)×480 (FWVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RG(BG) PenTile |
| Pixel Density | 300 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Pixel Pitch | 0.0845×0.0845 mm (H×V) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating |
| Active Area | 72.16×40.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 80.56×47.36 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.76±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AMS326PM01 Optical Features
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 106% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 1 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥200) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.293; Wy:0.305 |
| White Variation | 1.18/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AMS326PM01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Built-in D53E6EA8805 |
AMS326PM01 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
AMS326PM01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.0/3.0V (Typ.)(VCCIO1/VCCIO2/VCI) |
| Input Current for Panel | 11.0/3.8/30mA (Typ.)(ICCIO1/ICCIO2/ICI) |
| Interface Type | FPC |
