Overview
Specification
AT080TN62

AT080TN62 Basic Information
| Panel Model | AT080TN62 |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AT080TN62 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
AT080TN62 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0736×0.2070 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2208×0.2070 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 176.64×99.36 mm (H×V) |
| Bezel Area | 180.1×103.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 192.8×116.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.4±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AT080TN62 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AT080TN62 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
AT080TN62 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 8.7/9.3/9.9V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 170/180/200mA (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
AT080TN62 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3DVDD; 0.7DVDD≤VIH≤DVDD |
| Interface Type | FPC |
