Overview
Specification
ATA545FR31-0

ATA545FR31-0 Basic Information
| Panel Model | ATA545FR31-0 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | TOLED ,55 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | TOLED |
| ATA545FR31-0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
ATA545FR31-0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920×1080(RGB) (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 40 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.210×0.630 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.630×0.630 mm (H×V) |
| Weight | 3.2Kgs (Typ.) |
| Surface | Hard coating (2H), Antireflection |
| Active Area | 1209.6×680.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1219.4×697 mm (H×V) |
| Videowall Seam | 9.8 mm (Active to Active) |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
ATA545FR31-0 Optical Features
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 100% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.288 |
| Transmissivity | 45% (Typ.) |
| Sunlight Readable | N |
ATA545FR31-0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
ATA545FR31-0 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
ATA545FR31-0 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.51A (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - IS050-C51B-C39-A, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
