Overview
Specification
AV074ZAB-NW0

AV074ZAB-NW0 Basic Information
| Panel Model | AV074ZAB-NW0 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.4 inch, 1280×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AV074ZAB-NW0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
AV074ZAB-NW0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×400 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 182 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0465×0.1395 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1395×0.1395 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%) |
| Active Area | 178.56×55.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 186×66.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 mm |
| Touch Panel | Without |
AV074ZAB-NW0 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.303; Wy:0.336 |
| Transmissivity | 5.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
AV074ZAB-NW0 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
AV074ZAB-NW0 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
AV074ZAB-NW0 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
