Overview
Specification
AV080WVB-NW1

AV080WVB-NW1 Basic Information
| Panel Model | AV080WVB-NW1 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AV080WVB-NW1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
AV080WVB-NW1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0735×0.207 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2205×0.207 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%) |
| Active Area | 176.64×99.36 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 181.64×110 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.27 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AV080WVB-NW1 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 6.1% (Typ.) |
| Sunlight Readable | N |
AV080WVB-NW1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
AV080WVB-NW1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.75/21/-8V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Panel Power Consumption | 3.3/4.1W (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
