Overview
Specification
B101UAT03.0

B101UAT03.0 Basic Information
| Panel Model | B101UAT03.0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1920×1200 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| B101UAT03.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
B101UAT03.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1200 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 224 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.038×0.113 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.113×0.113 mm (H×V) |
| Active Area | 216.81×135.5 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
B101UAT03.0 Optical Features
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 13/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
B101UAT03.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
B101UAT03.0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
B101UAT03.0 Signal Interface
| Interface Type | Connector |
|---|
