Overview
Specification
B116HAT03.1

B116HAT03.1 Basic Information
| Panel Model | B116HAT03.1 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,11.6 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| B116HAT03.1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
B116HAT03.1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 190 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0445×0.1335 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1335×0.1335 mm (H×V) |
| Weight | 295g (Max.) |
| Surface | Hard coating (8H) |
| Active Area | 256.32×144.18 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 288.8×176.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.55/8.25 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
B116HAT03.1 Optical Features
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 52% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.5 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
B116HAT03.1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 2.97W (Max.) |
B116HAT03.1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Voltage | 27/29.7V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 180mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.97W (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
B116HAT03.1 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (2 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 333mA (Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.0W (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20455-030E-12, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
