Overview
Specification
B133HAT02.0

B133HAT02.0 Basic Information
| Panel Model | B133HAT02.0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| B133HAT02.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | eDP 1.3 |
B133HAT02.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05095×0.15285 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.15285×0.15285 mm (H×V) |
| Weight | 230g (Max.) |
| Active Area | 293.472×165.078 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.6 (Max.) mm |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
B133HAT02.0 Optical Features
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 330 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.60 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
B133HAT02.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
B133HAT02.0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 5.0/12.0/21.0V (Min./Typ./Max.) |
B133HAT02.0 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (2 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20455-030E-12, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
