Overview
Specification
B140HTN01.0

B140HTN01.0 Basic Information
| Panel Model | B140HTN01.0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.0 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| B140HTN01.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | eDP1.2 |
B140HTN01.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.161 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.161×0.161 mm (H×V) |
| Weight | 270g |
| Active Area | 309.14×173.89 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.0 (Max.) mm |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
B140HTN01.0 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/20/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
B140HTN01.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
B140HTN01.0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
B140HTN01.0 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Interface Type | Connector |
